Veselé Vánoce aneb Jaký si to uděláš, takový to máš….

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Veselé Vánoce aneb Jaký si to uděláš, takový to máš….

14389
Nezáleží na tom, jestli Vánoce milujeme, nebo bychom je nejraději po vzoru medvědů prospali zalezlí v brlohu. V naší společnosti se jim tak nebo onak stejně nevyhneme. Záleží však na tom, jak k nim budeme přistupovat a co s nimi uděláme – ať už navenek, nebo sami v sobě.

 

Jaké svátky chceme prožít?

 

Pokud toužíme prožít konec kalendářního roku podle svých představ, měli bychom se zřejmě na chvilku zastavit a zamyslet se nad tím, jaké skutečně chceme vánoční svátky mít. Ostatně – nejen křesťané vybízejí o adventu k zastavení, rozjímání a vhledu do vlastní duše…

 

Někdo pocítí uspokojení, když svým dětem nakoupí hromadu dárků, o které si napsaly Ježíškovi, na štědrovečerní tabuli budou vonět nejvybranější dobroty, a pak vyrazí lyžovat do alpského střediska. Najdou se jistě i tací, kteří hmotné statky z Vánoc vědomě vypustí a budou se soustředit především na duševní stránku věci. Troufnu si ale odhadnout, že většina z nás se nachází někde ve zlatém středu – plus si k tomu přeje setkat se v tento čas s lidmi, kteří jsou našemu srdci blízcí.

 

Tradice, nebo experiment

 

Může se stát, že rok 2014 k nám nebyl příznivý. Rozpadl se dlouhodobý vztah, přišli jsme o práci, nepohodli jsme se s rodinou… Poslední, na co máme v těchto dnech náladu, jsou koledy a rozzářené oči šťastných dokonalých rodin v televizních reklamách.

 

Jedna má klientka se mnou řešila přesně před rokem podobnou životní krizi. Ač vždycky slavila Vánoce tradičně se stromečkem, kaprem a partnerem, tentokrát se rozhodla po rozhovoru s koučkou vyzkoušet úplnou změnu. Jednoduše si dva dny před Štědrým dnem sbalila kufr, odjela na letiště a odletěla k moři. Veselá společnost plná mladých lidí na pláži jí nedovolila smutnit. Vánoce v plavkách a s koktejlem v ruce byly zcela něco jiného, ale i když se jednalo v první chvíli o nouzové řešení, nakonec ji nabilo pozitivní energií.

 

A především si dokázala, že nemusí jen trpně sedět a nechat se vláčet okolnostmi. Ale sama vzala svůj život do rukou a udělala „něco“. Tentokrát to vyšlo, nemuselo to tak být. Ale jak říká jedno moudro: „Pokud to zkusíš, je šance, že to dopadne dobře. Pokud to nezkusíš, je jisté, že to nedopadne nijak.“

 

Pár dnů, nebo celý rok

 

Ať už ale naše vánoční svátky budou mít jakoukoliv podobu, důležité je, abychom je prožili v souladu se svými touhami, představami a přáními. Jistě, chce to občas i nějaký ten kompromis, když manžel chce k večeři kapra, děti kuřecí řízky, maminka lososa a dědeček nemá rád v bramborovém salátu majonézu.

 

Pokusme se ale nad tyto malichernosti povznést. Zkusme si v tyto dny uvědomit, že převažují velké a veskrze pozitivní věci – přeje nám štěstí, pokud jsme obklopeni rodinou, zdraví nám slouží, máme práci a doma teplo.

 

Měla bych pro vás návrh – co kdybychom vyzkoušeli tento pocit přenést i do ledna. A pokud to bude fungovat, dál do února, června… až k dalšímu prosinci. Jednoduše – mějme Vánoce v srdci. Vánoce ve smyslu sdílení radosti, uvědomění si klidu života a štěstí, že můžeme prožívat víc a spokojeněji, než spousta jiných lidí na této planetě.

 

„Na tom, co je na tomto světě nejvzácnější, nenajdeš cenovku, neboť to se nedá koupit ani prodat za žádnou cenu.“

 


Žádný komentář

Comments are closed.