SVOBODA ROZHODNUTÍ ZAČÍNÁ PRÁVĚ TEĎ

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem SVOBODA ROZHODNUTÍ ZAČÍNÁ PRÁVĚ TEĎ

Svoboda rozhodnutí začíná právě teď

Není to úžasné zjištění, že začít můžete právě teď? Minimálně ve změně úhlu pohledu na situace, které prožíváme. Že můžeme začít hledat ve všem, co se nám děje, pozitivní příležitost. Že můžeme využít vše, co k nám přichází, ať už je to dobré, nebo zlé.
Jednou z největších svobod člověka, vnitřní i vnější, je možnost rozhodnutí, jakou cestou se vydá, jaké rozhodnutí udělá, jaký krok učiní, jak se k určitě situaci, která k němu v životě přichází, postaví. Různá rozhodnutí znamenají různý prožitek, jiný důsledek, ale vše je o našem svobodném rozhodnutí.

A co nám to přinese?

Každé rozhodnutí, které učiníme, se stane naší neoddělitelnou součástí. Najít vědomí sebe sama a být si jistý tím, co dělám, je svoboda, kterou nám nemůže nikdo vzít. Jedině v tom se budeme cítit šťastní. Nikdo nežije náš život, jen my sami víme, co je pro nás v tuto chvíli dobré. A pokud se v určitém kroku přeci jen vydáme ne zrovna ideálním směrem, poučme se. Poděkujme za zkušenost a vydejme se jinudy. I když se nám některé cesty uzavřou, nezoufejme, otevřou se jiné, pravděpodobně pro nás lepší. To my v tuto chvíli ani nemusíme vidět.

A co když je to velmi negativní zkušenost?

Ano, i v ní bychom měli objevit příležitost k růstu. Zmobilizujme svůj potenciál, rozviňme ho, nevytvářejme si žádné vnitřní bariéry. Poučme se ze všeho negativního, co se nám v životě děje, přijměme to. Právě tím rosteme a nacházíme svou vnitřní podstatu – vedle všeho dobrého také i skrze to negativní, co k nám přichází. Najděte si v těchto těžkých obdobích něco, co vám přináší radost, obklopte se lidmi, kteří vás podrží. Buďte se svými blízkými, kteří vás mají rádi. A hlavně mějte na mysli, že každá situace, ať už dobrá nebo zlá, se jednou změní.

A jak se k těmto otázkám staví kouč v koučovacím procesu?

Kouč plně respektuje klienta. Váží si ho. Nijak jej ani jeho rozhodnutí nehodnotí. Nevnucuje svůj názor. Nabízí mu především změnu pohledu na situaci, ať si sám vybere, pro jakou roli se rozhodne: zda bude obětí vnějších podmínek, nebo tvůrcem vlastního života.

záloha 26.8.2014 262


Žádný komentář

Comments are closed.