Odhalte své vnitřní zdroje

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Odhalte své vnitřní zdroje

Každý z nás to již zažil – všichni jsme někdy v minulosti řešili, nebo možná právě teď řešíme těžké stresy a období nelehkých životních zkoušek. Ať jsou jakkoliv náročné, jistotou je, že se dřív nebo později přeženou. A my si pak zpětně, s nadhledem a čistou hlavou, uvědomíme, jak nás tyto zkušenosti pomyslně posunuly dál, co jsme si v těchto nelehkých chvílích uvědomili, co nás naučily o nás samých, lidech kolem nás i světě, ve kterém žijeme. Co nás ohrožovalo? A co nám naopak pomohlo a podrželo nás takzvaně nad vodou?

Je to stejné, jako kdybychom si představili štíhlou palmu, rostoucí někde na slunném pobřeží. Při bouři se její ohebný kmen kymácí a sklání až téměř k písečné duně, ale nezlomí se. Jakmile se prudká bouře přežene, opět stojí rovně bez toho, aby jí vichřice nějak zásadně poškodila. Oproti tomu si představme někde ve vnitrozemí statný a rozrostlý dub. Může růst a sílit desítky let. Ale pak přijde podobně silná bouře – a kmen tohoto dubu se rozlomí, kořeny vyvrátí ze země. Na první pohled by člověk neřekl, jak křehký může být…

Poznejte svůj strom vnitřní stability

Stabilita je velmi důležitým životním faktorem. Umožňuje nám v nelehkých situacích odolat tlakům, podobně jako jsme si ukázali na příkladech stromů. Pojďme si tedy zkusit jednoduché cvičení, na kterém si můžeme uvědomit, jak na tom se svou vnitřní stabilitou jsme.

V klidu se posaďte a soustřeďte se jen na sebe a svůj úkol. Zkuste si nakreslit svůj pomyslný strom vnitřní stability. Nezapomeňte na kořeny. Ty jsou u tohoto cvičení nejpodstatnější. Ke každému kořenu, různé tloušťky a délky, podle toho, jak vám přijde na mysl, napište jednu vlastnost, stránku vašeho života, která přispívá k vaší stabilitě. Samozřejmě to může být i osoba, partner, děti nebo práce, přátelé, koníčky… Zkuste si u toho položit otázku: „Byla by moje stabilita menší, kdybych postrádal …?“ „V čem jsem svým způsobem mimořádný?“ „V čem je pro mě … důležité?“ „Chybělo by mi …?“

Pokračujte kmenem, ten symbolizuje váš samotný život. Jaký bude, opět záleží jen na vás a na vašem vnitřním pocitu.

Nad stromem u koruny si představte silnou bouři, déšť. Dosaďte si právě sem všechny možné faktory, které vás nějakým způsobem ohrožují, nebo v minulosti ohrozily. Jaké stresující situace útočí na vaši vnitřní stabilitu? Jak jste se vyrovnali s nebezpečím, které už pominulo? Jak se stavíte k těm, které stále trvají?

Dobře se na svůj strom podívejte. Jak je váš strom silný? Jak hluboké a pevné má kořeny? Jak dalece ho všechny negativní vlivy ohrožují? A jak silně? Co jste si při této technice uvědomili o sobě, svém životě, svých hodnotách?

Je dobré si pojmenovat své vnitřní zdroje. Jejich uvědomění nám může pomoci v období, kdy čelíme například strachu z nejistoty, nebo při nepříjemných epizodách života. Rychleji si na ně sáhneme, když je potřebujeme. Spoléhejme se na své vnitřní zdroje, posilujme naši víru v sebe sama. Ta nám pomůže dostat se mnohem dál a rychleji k našim cílům. Vnitřní stabilita je něco, co nám, pokud jsme dostatečně silní, nikdy a nikdo nemůže vzít.

10516736_4663726528285_3932982954308827494_n


Žádný komentář

Comments are closed.