O lásce a jiných běsech

Posted by | No Tags | Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem O lásce a jiných běsech

O lásce a jiných běsech

Před více než rokem ke mně do koučovárny zavítala jedna žena: atraktivní třicátnice, úspěšná manažerka kosmetické firmy, krásná, sebevědomá a odhodlaná. Vzpomínám na setkání s ní jako na velmi osvěžující práci. Při koučování si dokázala velmi rychle své cíle definovat, toužila se zlepšovat a růst, hodně mluvila a měla brzy vytvořený akční plán. Odcházela nadšená a plná odhodlání.

Láska, to je nemoc zlá…

Rok se s rokem sešel a my se opět potkaly. Jaké bylo mé překvapení, když jsem tuto mladou ženu opět spatřila. Byla náhle úplně jiným člověkem. Sice stále velmi krásná, ale jiskra v oku se úplně vytratila.

Při koučovacím sezení pak otevřela jiné téma než pracovní. Byl to její náročný vztah s partnerem. Asi o deset let starším než ona, ženatým. Při popisu své aktuální vztahové situace se tato dříve velmi sebevědomá a vyrovnaná žena několikrát rozplakala.

Poznali se na obchodním jednání, a jak to bývá, nejprve jí on velmi nadbíhal a doslova ji uháněl. Tehdy ještě s úspěchem odolávala jeho svodům. Vše se ale změnilo až v momentě, když se s ním poprvé vyspala. Tehdy se karta obrátila, ona se až po uši zamilovala, i když věděla, že tento vztah nemá žádnou perspektivu. Přesto po něm bezmezně toužila a podřídila svému novému vztahu doslova vše. On naopak jen začal těžit ze vzniklé situace, všechny jejich schůzky probíhaly pouze v jeho režii a jen tehdy, když on si udělal čas.

Z úspěšné a sebevědomé ženy se stala zoufalá, nešťastná a rozklepaná malá holčička, která čeká na jakýkoliv projev lásky, bere vše, každý drobek, který jí její milovaný hodí. Logicky se jejich vztah stal velmi nevyrovnaným, poměr sil se výrazně převážil na stranu partnera.

Hodnota, důstojnost a role ve vztahu

Klientka s naléhavostí v očích chtěla znát můj názor. Ale podle jasných pravidel – jako kouč, i když máte na jazyku spoustu odpovědí, nemůže říct žádný svůj postoj ani pohled zvenčí. V tento moment naopak přichází na řadu otázky na hodnotu a identitu:

Jakou hodnotu má pro vás tento vztah?

Jakou hodnotu má pro vás partner(ka)?

Co vám přináší?

Kým v tomto vztahu jste?

Kým byste v tomto vztahu chtěl(a) být?

Co opravdu potřebujete?

Klientka přesto na konci koučovacího sezení chtěla znát můj názor. I tehdy jsem odolala. A zeptala jsem se jen: „ Co byste chtěla slyšet?“ Protože úkolem kouče není dávat jednoznačné odpovědi, ale klást správné otázky tak, aby si na ně klient dokázal přijít a odpovědět sám, aby jen díky sobě našel tu správnou odpověď.

Tento příběh se v mnoha obměnách odehrál již tisíckrát. Východisko ale musí najít každý sám v sobě, neexistuje žádný zaručený návod, jak vyřešit neperspektivní vztah, partnerský trojúhelník… To, jak chceme, aby naše vztahy vypadaly, je otázka naší důstojnosti a vnitřní svobody, a tuto pomyslnou laťku máme nastavenou každý jinde. Je tedy jen na nás, jak se rozhodneme a jakými tvůrci svého života budeme.

Je ale třeba mít na mysli, že aby náš život byl vyrovnaný, nelze jej stavět pouze na jednom pilíři – ani ten neudrží masu vody v přehradě. Musí být minimálně dva, lépe tři. Právě proto, že když se jeden zhroutí, máme další oporu, která nás nenechá padnout.

článek vyšel na KOUČINKPORTÁLU

viz. odkaz

http://www.koucinkportal.cz/o-lasce-a-jinych-besech/


Žádný komentář

Comments are closed.